Průměrná návštěva nizozemské nejvyšší fotbalové soutěže Eredivisie činila v sezoně 2012/2013 19 619 diváků na zápas. Nevelká země tulipánů s velkým srdcem fotbalových fanoušků tak patřila mezi evropské soutěže s výrazným diváckým zájmem.
Průměr výrazně zvyšoval Ajax, na jehož zápasy chodilo v průměru 50 490 diváků. Nejnižší uvedenou průměrnou návštěvnost měl Waalwijk s 6 178 diváky na utkání.

Průměrná návštěva Eredivisie v evropském srovnání
Nizozemská hodnota 19 619 diváků na zápas byla vyšší než průměrná návštěvnost české nejvyšší soutěže, která podle stejného přehledu činila 4 798 diváků na utkání. Eredivisie tak nabízela několikanásobně vyšší průměrnou návštěvu než česká liga.
Pro srovnání, belgická nejvyšší soutěž měla průměr 11 153 fanoušků na zápas, rakouská 6 802, polská 8 849, portugalská 9 803 a švýcarská 12 022. Ještě vyšší hodnoty vykazovaly anglická nejvyšší soutěž s 35 921 diváky, španělská s 28 796, italská s 23 343 a německá s 42 642 diváky na utkání.
| Soutěž | Průměrná návštěva |
|---|---|
| Eredivisie | 19 619 diváků |
| Belgická nejvyšší soutěž | 11 153 fanoušků |
| Anglická nejvyšší soutěž | 35 921 fanoušků |
| Španělská nejvyšší soutěž | 28 796 diváků |
| Italská nejvyšší soutěž | 23 343 diváků |
| Německá nejvyšší soutěž | 42 642 diváků |
Ajax jako hlavní tahoun návštěvnosti
Ajax s průměrnou návštěvností 50 490 diváků patřil k největším diváckým magnetům v Evropě. Jeho průměr byl více než dvojnásobný oproti celkové hodnotě Eredivisie.
Tak výrazná návštěvnost největšího nizozemského klubu ukazuje, jak silnou roli mají v průměru celé soutěže tradiční a historicky významné kluby. Ajax zvyšoval celkovou hodnotu podobně, jako v Portugalsku pomáhaly tamnímu průměru Benfica Lisabon a Porto nebo v Německu nejnavštěvovanější kluby Bundesligy.
Ajax Amsterdam pre match GEKKEHUIS [Audio Remastered]
Rozdíl mezi Ajaxem a Waalwijkem
Rozdíl mezi Ajaxem a Waalwijkem činil 44 312 diváků na zápas. Ajax tak měl více než osminásobnou průměrnou návštěvnost oproti Waalwijku.
| Klub | Průměrná návštěvnost |
|---|---|
| Ajax | 50 490 diváků |
| Waalwijk | 6 178 diváků |
Současně však i hodnota 6 178 diváků na utkání představovala v evropském srovnání solidní číslo. Přehled výslovně uvádí, že i klub, jehož průměr návštěvnost „kazí“, by byl z pohledu českého fotbalu velmi dobře navštěvovaný.
Co ovlivňuje průměrnou návštěvu soutěže
Celkový průměr soutěže ovlivňuje především velikost stadionů, tradice klubů, sportovní úroveň, konkurence v lize a schopnost týmů pracovat s fanoušky. Jednotlivé kluby proto mohou mít velmi rozdílné návštěvnosti, i když působí ve stejné soutěži.
Samotný počet diváků není jediným možným měřítkem. Často preferovaným měřítkem je také zaplněnost stadionů.
Statistika návštěvnosti podle absolutního počtu diváků zvýhodňuje kluby z velkých měst a týmy s velkými stadiony. Naopak menší města mohou mít při nižší absolutní návštěvě velmi silný poměr mezi počtem fanoušků a počtem obyvatel.
Eredivisie a česká liga
Česká republika měla v uvedeném mezinárodním srovnání průměrnou návštěvnost 4 798 diváků na zápas. Vyhrává Sparta Praha s průměrnou návštěvností 10.673 diváků na zápas. Druhá skončila Viktoria Plzeň s návštěvností 10.048 diváků. Prohrává, a nejspíš zaslouženě, Dukla Praha s 2.191 diváky na zápas.
Samostatná statistika Gambrinus ligy 2012/13 uváděla průměrnou návštěvu na všech 16 stadionech ve výši 4 565 diváků na zápas. Sparta Praha měla průměr 10 137 diváků při kapacitě 19 783 míst, Viktoria Plzeň 9 410 diváků při kapacitě 11 700 míst a Baník Ostrava 7 626 diváků při kapacitě 17 372 míst.
| Klub | Průměrná návštěva | Kapacita |
|---|---|---|
| Sparta Praha | 10 137 diváků | 19 783 |
| Viktoria Plzeň | 9 410 diváků | 11 700 |
| Baník Ostrava | 7 626 diváků | 17 372 |
Nejvíce navštíveným zápasem české ligy bylo utkání Sparta-Slavia s návštěvou 19 410 diváků. Následovaly zápasy Sparta-Plzeň s 19 128 diváky a Slavia-Sparta s 15 650 diváky.
Vývoj návštěvnosti české ligy
Podzimní část Chance Ligy se završila průměrnou návštěvností 6 309 diváků na jeden duel, což byla průběžně třetí nejvyšší hodnota v samostatné ligové historii. Celkem dosavadních 19 kol na stadionech po celé republice navštívilo 958 920 fanoušků.
V sezoně 2024/25 činila průměrná návštěvnost 6 177 diváků na utkání. Chance Liga si tím připsala třetí nejlepší průměrnou návštěvnost v samostatné historii a překonala ročník 1997/98 s průměrem 6 156 diváků na zápas.
Jediným nepřekonaným zůstává absolutní rekord z ročníku 1996/97 s průměrem 7 155 diváků na utkání, k němuž tehdy výrazně přispěly i čtyřicetitisícové návštěvy v Brně.
Nejnavštěvovanější české kluby
V sezoně 2024/25 měla nejvyšší domácí průměr Slavia Praha s číslem 18 306 diváků. Druhé místo patřilo Spartě s průměrem 15 865 a třetí Baníku Ostrava s 10 276 diváky.
Výrazný posun je vidět i u jednotlivých klubů. Zatímco v sezoně 2023/24 se přes hranici 10 000 diváků na domácí zápas dostaly pouze dva celky, v sezoně 2024/25 to byly hned tři.
Vysoký zájem panuje i na venkovních zápasech. Nejvíce fanoušků mimo domácí stadion přitáhla Sparta, průměr 10 073 diváků znamená meziroční nárůst o 1 300. Druhá Slavia (8 595) a třetí Baník (8 071) rovněž potvrdily stabilní zájem o jejich zápasy.
| Klub | Domácí průměr v sezoně 2024/25 |
|---|---|
| Slavia Praha | 18 306 |
| Sparta Praha | 15 865 |
| Baník Ostrava | 10 276 |
Pokud jde o návštěvnost v sezoně 2023/2024, nejvíce fanoušků zatím chodilo do Edenu na Slavii, která se mohla pyšnit průměrem 18 156 diváků na zápas. Mistrovská Sparta měla na Letné průměrnou návštěvnost 16 848 diváků a třetí Viktoria Plzeň se těšila průměrné návštěvnosti 9 048.
Kapacita stadionu a využití tribun
Slavia zároveň vévodila i statistikám průměrného využití stadionu, které dosahovalo hodnoty 95 %. Druhá Sparta měla vytíženost na úrovni 93 %, třetí byli Bohemians 1905 s 81 %, čtvrtá Plzeň se 77 % a pátý Hradec Králové se 67 %.
Nejvyšší průměrné využití kapacity svého stadionu měla Sparta, Letná bývala zaplněná z 92 procent. Jen o jedno procento méně diváků zaplnilo Eden, když doma hrála Slavia, a z osmdesáti procent měl plný svůj stánek Bohemka.
Statistika zaplněnosti však může být značně zkreslená rozdílnou velikostí stadionů. Padesátitisícové Teplice mají kapacitu stadionu podobnou jako Sparta a Slavia, které působí v metropoli větší sedmadvacetkrát než lázeňské město na severu Čech.
Nejvyšší návštěvy jednotlivých zápasů
Alespoň na jeden domácí zápas s návštěvou přes 9 tisíc fanoušků dosáhlo v aktuálním ročníku hned sedm klubů. Nejvyšší návštěvu zaznamenala Slavia (19 309), následovaná Spartou (18 213), Baníkem Ostrava (13 506), Plzní (11 198), Olomoucí (10 736), Hradcem Králové (9 300) a Libercem (9 120).
V české lize současně existují výrazné rozdíly mezi jednotlivými zápasy. Nejvyšší návštěvy tradičně přitahují pražská derby a souboje Sparty, Slavie, Plzně nebo Baníku, zatímco některé zápasy menších klubů mohou mít výrazně nižší zájem.
Průměr návštěvnosti ve vztahu k velikosti města
Možná vás napadne, jaké by bylo pořadí, pokud bychom počítali poměr návštěvnosti na domácích zápasech oproti počtu obyvatelů města, ve kterém jednotlivé kluby hrají. I tato statistika je samozřejmě zavádějící, protože například v Praze působí hned tři prvoligová mužstva, navíc mají obyvatelé hlavního města možnost navštěvovat celou řadu jiných sportovních i kulturních událostí.
Na druhou stranu ale může leccos napovědět. První je Slovácko, které své zápasy hraje v pětadvacetitisícovém Uherském Hradišti. Na fotbal přijde průměrně každý pátý obyvatel města, což je velmi slušný počet.
| Klub | Průměrná domácí návštěvnost | Podíl obyvatel města |
|---|---|---|
| 1. FC Slovácko | 4 974 diváků | 20 % |
| FK Teplice | 6 266 diváků | 12,32 % |
| FC Hradec Králové | 7 372 diváků | 7,88 % |
| FK Mladá Boleslav | 2 940 diváků | 6,53 % |
| MFK Karviná | 2 875 diváků | 5,73 % |
| FK Jablonec | 2 619 diváků | 5,71 % |
| FC Viktoria Plzeň | 8 547 diváků | 4,71 % |
| FC Zlín | 3 414 diváků | 4,60 % |
| SK Sigma Olomouc | 4 253 diváků | 4,17 % |
| FK Pardubice | 3 425 diváků | 3,71 % |
| FC Baník Ostrava | 8 992 diváků | 3,14 % |
| SK České Budějovice | 2 969 diváků | 3,07 % |
| FC Slovan Liberec | 3 193 diváků | 2,97 % |
| SK Slavia Praha | 17 613 diváků | 1,29 % |
| AC Sparta Praha | 16 859 diváků | 1,24 % |
| Bohemians Praha 1905 | 5 054 diváků | 0,37 % |
Pěkné druhé místo patří Teplicím, kde se návštěvy oproti minulým sezonám skokově zvedly; ligový fotbal zajímá každého osmého teplického občana. Pomyslnou bronzovou příčku by obsadil Hradec Králové, respektive jeho fanoušci; na nový stadion chodí ve vysokém počtu.
Nejvíce tratí kluby z hlavní metropole, ani půl procenta z celkového počtu obyvatel nezajímá fotbal ve vršovickém Dolíčku. Tato statistika, stejně jako statistika využití kapacity stadionu, je značně zkreslená a zavádějící.
Stadiony a lokální fanouškovská základna
Divácký zájem o fotbal se v Hradci Králové s novou arénou rapidně zvedl. Důkazem toho jsou vysoké návštěvy na každé domácí utkání.
V Uherském Hradišti se lidé fotbalem baví. Nejmenší prvoligové město s 25 tis. obyvateli má svůj útulný „stadionek“ většinou slušně zaplněný.
Velký stadion s malým počtem fanoušků je teplický stadion Na Stínadlech, který využije svou kapacitu opravdu jen výjimečně. Naopak v minulosti Brno zažilo na bývalém stadionu za Lužánkami až 44tisícové návštěvy.
Na fotbal se nechodí stejně ve všech regionech. V Praze je více fotbalových klubů a obyvatelé hlavního města mají možnost vybírat z celé řady dalších sportovních i kulturních akcí, zatímco v menších městech může být ligový zápas jednou z hlavních společenských událostí.
Dlouhodobý trend návštěvnosti
Na každý pád fotbal v Česku zažívá boom, a to především díky Spartě a Slavii, kterým by občas nestačil ani stadion s vyšší kapacitou. Směle se ale přidávají i další kluby, oproti minulosti jsou návštěvy vyšší například v Hradci Králové nebo v Teplicích.
Rostoucí čísla, kterými se mohou pyšnit i menší kluby, jsou jasným důkazem, že český profesionální fotbal ušel v posledních letech velký kus cesty a nadále se posouvá dopředu. Ať už po sportovní stránce nebo v práci s fanoušky.
Eredivisie však v uvedeném srovnání zůstává výrazně před českou ligou. Průměr 19 619 diváků na zápas řadí nizozemskou soutěž mezi evropské ligy s velmi silnou návštěvností, přičemž hlavními důvody jsou tradiční kluby, vysoký zájem o fotbal a schopnost stadionů přitáhnout fanoušky v různých městech.