Odměna pro vítěze Chance ligy a rozdělení peněz mezi české kluby

Vítěz Chance ligy nezískává jednu pevně stanovenou finanční prémii, protože částka se skládá z více pilířů. Rozdělování mezi kluby první ligy stojí na základním rovnoměrném podílu, bonusu za umístění včetně příspěvku pro sestupující, bonusu za postup do kvalifikace klubových soutěží UEFA, podílu na televizní sledovanosti a mimořádném bonusu při kladném hospodaření LFA.

V sezoně, kdy LFA představila nový systém financování, si každý klub první ligy měl přijít na 24 milionů korun a účastníci evropských pohárů na dalších 18 milionů korun. Pro sestupující byl stanoven takzvaný zlatý padák ve výši deseti milionů korun. Samotný titul tedy představuje nejen sportovní úspěch, ale také cestu k výrazně vyšším příjmům z evropských soutěží.

Kolik peněz si rozdělí kluby Chance ligy

První fotbalová liga vstoupila do svého nejlukrativnějšího ročníku v historii. Ligová fotbalová asociace rozdělí mezi profesionální kluby minimálně 660 milionů korun. Přibližně 85 procent poputuje mezi týmy první ligy, zbylých zhruba 15 procent připadne druholigovým klubům.

Částka, kterou si kluby každý rok rozdělí, nemá v českém profesionálním sportu obdoby. Bude třikrát větší než dosud. Každému klubu v první lize připadne 24 milionů, účastníci pohárů si přijdou na dalších 18 milionů korun. Motivačním prvkem je další odstupňování podle umístění. Pro sestupující je padák deset milionů korun.

Součást financováníVýše nebo způsob rozdělení
Celková částka pro profesionální klubyminimálně 660 milionů korun
Podíl pro kluby první ligypřibližně 85 procent
Podíl pro druholigové klubyzhruba 15 procent
Základní částka pro každý klub první ligy24 milionů korun
Bonus pro účastníky pohárůdalších 18 milionů korun
Zlatý padák pro sestupující10 milionů korun

Jak se určuje odměna pro vítěze Chance ligy

Rozdělování mezi kluby první ligy bude stát na pěti pilířích, které určí výši odměny pro každý z nich. Mezi tyto pilíře patří: základní rovnoměrný podíl; bonus za umístění včetně příspěvku pro sestupující; bonus za postup do kvalifikace klubových soutěží UEFA; podíl na televizní sledovanosti a mimořádný bonus při kladném hospodaření LFA.

  • Základní rovnoměrný podíl zajišťuje, že všechny kluby Chance ligy získají stanovenou část prostředků.
  • Bonus za umístění zvýhodňuje týmy, které zakončí sezonu na vyšších příčkách.
  • Bonus za postup do kvalifikace UEFA zohledňuje účast v evropských pohárech.
  • Podíl na televizní sledovanosti odměňuje kluby podle zájmu diváků a vysílací hodnoty jejich zápasů.
  • Mimořádný bonus při kladném hospodaření LFA představuje další možný zdroj financí.

Z toho vyplývá, že odměna pro vítěze Chance ligy není totožná s jednou samostatnou prémií za titul. Šampion získává základní podíl stejně jako ostatní kluby, ale zároveň má nárok na nejvyšší umístění, evropskou účast a příjmy související s televizním zájmem.

Největší finanční výhodou je postup do Ligy mistrů

Český šampion díky národnímu koeficientu postoupí přímo do základní části Ligy mistrů, což mu garantuje minimální zisk 15,64 milionu eur, tedy přibližně 395 milionů korun.

Dostat se do ligové fáze Ligy mistrů je cílem i nejlepších českých klubů. Účast v ligové fázi Ligy mistrů otevřela Slavii cestu k výživným finančním prémiím.

Pro ročník 2025/2026 byla účast v ligové fázi Ligy mistrů ohodnocena částkou 18,62 milionu eur. Za každou výhru v ligové fázi náleží 2,1 milionu eur a remíza znamená bonus 700 tisíc eur.

Odměna v Lize mistrůVýše
Start v ligové fázi18,62 milionu eur
Výhra v ligové fázi2,1 milionu eur
Remíza v ligové fázi700 tisíc eur
Minimální odměna za umístění v ligové fázi275 tisíc eur
1. až 8. místo v ligové fázi2 miliony eur
9. až 16. místo v ligové fázi1 milion eur
Postup do vyřazovacího play-off1 milion eur
Postup do osmifinále11 milionů eur
Postup do čtvrtfinále12,5 milionu eur
Postup do semifinále15 milionů eur
Postup do finále18,5 milionu eur
Vítěz Ligy mistrů6,5 milionu eur

Nejprestižnější a nejlépe finančně ohodnocenou soutěží UEFA je Liga mistrů. Její základní část hrálo 36 klubů, které spolu soupeřily v ligové fázi. Následně celky na 1. až 8. místě postoupily přímo do osmifinále. Mužstva na 9. až 24. příčce čeká ještě play-off na dvě utkání. Výjimkou je ve vyřazovací části jen finále, to se hraje na jediný zápas.

Trofej Chance ligy a Liga mistrů

Kolik získala Slavia v Lize mistrů

Slavia zvítězila v nejvyšší domácí fotbalové soutěži a zajistila si díky tomu přímý postup do ligové fáze Ligy mistrů. Hlavní soutěž Champions League si sešívaní zahráli poprvé od sezony 2019/20.

Postup do ligové fáze Ligy mistrů znamenal bonus 18,62 milionu eur. Los ligové fáze slávistům přisoudil osm soupeřů.

Doma přivítali Bodø/Glimt (2:2), Arsenal (0:3), Athletic Club (0:0) a Barcelonu (2:4). Venku Slavii čekaly týmy Interu (0:3), Atalanty (0:0), Tottenhamu (0:3) a Pafosu (1:4). Tím pro sešívané pohárový ročník skončil.

Zdroj příjmu Slavie v Lize mistrůČástka nebo výsledek
Účast v ligové fázi18,62 milionu eur
Výhry v ligové fázi2,1 milionu eur za každou výhru
Remízy v ligové fázi700 tisíc eur za každou remízu
Výsledky Slavie v ligové fázi2 remízy

Kluby, které hrají ligovou fázi Ligy mistrů, si mohou přijít hned na několik typů odměn. Peníze obdrží za samotnou účast v hlavní soutěži, další bonusy je čekají za výsledky na hřišti. A finance do těchto mužstev přitečou také z takzvaného hodnotového pilíře.

Celkový finanční balík Ligy mistrů

UEFA v ročníku 2025/2026 rozdělí mezi kluby v Lize mistrů peníze prostřednictvím tří hlavních druhů odměn. Účast v ligové fázi představuje celkem 670 milionů eur, výkonnostní odměny 914 milionů eur a hodnotový pilíř 853 milionů eur.

Typ odměnyVýše celkové odměny
Účast v ligové fázi670 milionů eur
Výkonnost914 milionů eur
Hodnotový pilíř853 milionů eur
Celkem2,437 miliardy eur

Hodnotový pilíř byl zaveden od ročníku 2024/25. Hodnotový pilíř spojuje dva typy odměn, které týmy dostávaly za sílu mediálního trhu dané země včetně televizních práv a za umístění v klubovém koeficientu.

Podle těchto kritérií je pak vypočítáno, na kolik si jednotlivá mužstva přijdou. Výše částky proto nezávisí pouze na výsledcích v jednotlivých zápasech, ale také na postavení klubu a významu trhu, z něhož pochází.

Odměny v Evropské lize

Evropská liga byla dlouhá léta v pozadí a přední fotbalové celky jí spíše pohrdaly. Zájem diváků, médií a samotných klubů však za poslední roky hodně narostl, což neuniklo pozornosti UEFA. A tak i v Evropské lize došlo v uplynulých letech k výraznému navýšení odměn.

Od sezony 2024/25 byl také v Evropské lize zaveden nový herní systém. Základní skupiny nahradila ligová fáze, ve které bylo 36 týmů. Nejlepších osm týmů postoupilo přímo do osmifinále Evropské ligy. V něm je doplní vítězové vyřazovacího play-off mezi celky na 9. až 24. místě.

Odměna v Evropské lizeVýše
Start v ligové fázi4,31 milionu eur
Výhra v ligové fázi450 tisíc eur
Remíza v ligové fázi150 tisíc eur
Minimální odměna za umístění v ligové fázi75 tisíc eur
1. až 8. místo v ligové fázi600 tisíc eur
9. až 16. místo v ligové fázi300 tisíc eur
Postup do vyřazovacího play-off300 tisíc eur
Postup do osmifinále1,75 milionu eur
Postup do čtvrtfinále2,5 milionu eur
Postup do semifinále4,2 milionu eur
Postup do finále7 milionů eur
Vítěz Evropské ligy6 milionů eur

V sezoně 2025/26 hrála ligovou fázi Evropské ligy Viktoria Plzeň. Ta vstoupila do pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů. Po postupu přes Servette ale následně ve 3. předkole nestačila na Rangers. Přesunula se tedy do ligové fáze Evropské ligy.

V jejím rámci se na západě Čech představily celky Malmö (3:0), Fenerbahce (0:0), Freiburgu (0:0) a Porta (1:1). Venku si viktoriáni zahráli s Ferencvárosem (1:1), AS Řím (2:1), Panathinaikosem (0:0) a Basilejí (1:0).

Plzeň tak postoupila do play-off, kde jí los opět přisoudil Panathinaikos. Po výsledcích 2:2 a 1:2 pen. to pro Viktorii znamenalo konečnou.

Odměny v Konferenční lize

Konferenční liga je v hierarchii klubových soutěží UEFA na třetím místě. Tato soutěž dává možnost širšího zapojení klubů do evropských pohárů.

Její ligovou fázi hrálo 36 týmů. Z ligové fáze Konferenční ligy postoupilo osm nejlepších přímo do osmifinále. Mužstva na 9. až 24. místě si zahrají vyřazovací play-off. Poté už soutěž pokračuje klasickým osmifinále.

Odměna v Konferenční lizeVýše
Start v ligové fázi3,17 milionu eur
Výhra v ligové fázi400 tisíc eur
Remíza v ligové fázi133 tisíc eur
Minimální odměna za umístění v ligové fázi28 tisíc eur
1. až 8. místo v ligové fázi400 tisíc eur
9. až 16. místo v ligové fázi200 tisíc eur
Postup do vyřazovacího play-off200 tisíc eur
Postup do osmifinále800 tisíc eur
Postup do čtvrtfinále1,3 milionu eur
Postup do semifinále2,5 milionu eur
Postup do finále4 miliony eur
Vítěz Konferenční ligy3 miliony eur

Konferenční liga je finančně atraktivní nejen pro české kluby. Za postup do ligové fáze si totiž každý z účastníků vysloužil 3,17 milionu eur.

Její ligovou fázi hrály také dva české kluby - Sparta a Olomouc. Letenští začali pouť touto soutěží už v jejím 2. předkole. Postup do ligové fáze si zajistili, když vyřadili trojici Aktobe, Ararat-Armenia a Riga FC.

Sigma nejprve hrála play-off Evropské ligy. Do ligové fáze Konferenční ligy se přesunula poté, co vypadla s Malmö.

Výsledky Sparty a Olomouce v Konferenční lize

V hlavní soutěži sparťané doma vyzvali Shamrock (4:1), Raków (0:0) a Aberdeen (3:0). A cestovali na hřiště Rijeky (0:1), Legie Varšava (1:0) a Universitatey Craiova (2:1).

V hlavní fázi soutěže na Hanou přijel Raków (1:1), Celje (2:1) a Lech Poznaň (1:2). Olomouc zažila také trio venkovních duelů. Jejími protivníky byly Fiorentina (0:2), Noah (2:1) a Lincoln (1:2).

Oba české celky postoupily do vyřazovací části. Sigmě los play-off přiřadil Lausanne, které vyřadila (1:1 a 2:1). Letenští prošli přímo do osmifinále, kde vypadli s Alkmaarem (1:2 a 0:4).

V této fázi skončili také Hanáci. Ti se utkali s Mainzem (0:0 a 0:2).

Solidární platby UEFA pro kluby Chance ligy

Kluby Chance Národní Ligy získají v této sezoně podíl z plateb solidarity Evropské fotbalové unie UEFA. Kluby Chance ligy odsouhlasily návrh Ligového výboru Ligové fotbalové asociace, díky kterému se větší část ze získaných financí rozdělí mezi obě soutěže v poměru 90:10.

Umístění Česka za sezonu 24/25 zajišťuje klubům 5,624 milionu eur, tedy více než 141 milionů korun. Suma tvoří 70 procent z celkové platby solidarity, kterou český profesionální fotbal za probíhající ročník obdrží.

Částku si mezi sebe podělí 12 zástupců Chance ligy, kteří se v sezoně 2024/25 neprobojovali do ligové fáze žádného z evropských pohárů, a díky shodě na poli LFA také 12 celků Chance Národní Ligy.

Příjem z plateb solidarityVýše
Celkový podíl pro české kluby za sezonu 2024/255,624 milionu eur
Podíl z celkové platby solidarity70 procent
Podíl Chance ligy a Chance Národní Ligy90:10
Každý z 12 klubů Chance ligy421 800 eur
Každý z 12 klubů Chance Národní Ligy46 866,66 eur

To znamená, že každý z dvanácti klubů Chance ligy obdrží částku 421 800 eur, přibližně 10,6 milionu korun, a každý z dvanácti klubů Chance Národní Ligy pak 46 866,66 eur, téměř 1,2 milionu korun, a to již během jarní části sezony.

Zbylých 30 procent z platby solidarity kluby obdrží po konci ročníku. Na tuto část už mají nárok pouze zástupci Chance ligy.

B týmů klubů Chance ligy se nárok na podíl dle pravidel UEFA netýká. Nárok na podíl z částky mají pouze kluby, které splní kritéria vycházející z požadavků z Licenčního řádu UEFA.

Proč vítěz Chance ligy získává náskok před konkurencí

Vítěz Chance ligy má díky titulu lepší výchozí pozici v několika finančních oblastech. K základnímu podílu a bonusu za umístění se přidává evropská kvalifikace nebo přímý postup do ligové fáze Ligy mistrů podle aktuálního národního koeficientu.

Prémie jsou lákavé. Český šampion díky národnímu koeficientu postoupí přímo do základní části Ligy mistrů, což mu garantuje minimální zisk 15,64 milionu eur, tedy přibližně 395 milionů korun.

V evropských soutěžích pak klub může získávat další prostředky za výhry, remízy, umístění v ligové fázi a postupy do vyřazovacích kol. Celková částka proto závisí na sportovních výsledcích, nikoli pouze na vítězství v domácí soutěži.

  1. Vítěz Chance ligy získává nejvyšší bonus za umístění v domácí soutěži.
  2. Šampion může získat příjem za účast v kvalifikaci nebo ligové fázi UEFA.
  3. Pokud postoupí do Ligy mistrů, obdrží výrazně vyšší startovní odměnu než účastník Evropské nebo Konferenční ligy.
  4. Výhry a remízy v evropských pohárech navyšují celkový příjem klubu.
  5. Další peníze mohou plynout z televizní sledovanosti a hodnotového pilíře UEFA.

Co přináší samotná účast v evropských pohárech

Každý tým je štědře odměněn už za postup do ligové fáze. Za postup do ligové fáze Evropské ligy je vyplácena odměna 4,31 milionu eur.

Účast v ligové fázi Konferenční ligy s sebou přináší bonus 3,17 milionu eur. Za účast v ligové fázi Ligy mistrů náleží 18,62 milionu eur.

SoutěžOdměna za start v ligové fáziOdměna pro vítěze
Liga mistrů18,62 milionu eur6,5 milionu eur
Evropská liga4,31 milionu eur6 milionů eur
Konferenční liga3,17 milionu eur3 miliony eur

Český mistr proto může díky evropské účasti získat několikanásobně vyšší příjem než klub, který skončí na nižší pozici a do evropských pohárů se neprobojuje. Výše odměny však závisí na tom, do které soutěže se klub kvalifikuje a jaké výsledky v ní následně zaznamená.

Jak se Chance liga sportovně a finančně uzavírá

Sezóna začíná základní částí, které se účastní všech šestnáct účastníků a hraje se systémem každý s každým dvoukolově, doma a venku.

Po základní části následuje nadstavba o tří skupinách, do nichž jsou kluby rozděleny podle pořadí v základní části, a sice následovně:

  • Skupina o titul: 1. až 6. místo po základní části.
  • Play-off o umístění: 7. až 10. místo po základní části.
  • Skupina o záchranu: 11. až 16. místo po základní části.

Klubům ve skupině o titul zůstává celkový počet dosažených bodů v základní části. Konečné pořadí ve skupině o titul a ve skupině o záchranu se určí podle umístění v nadstavbové části.

Vítěz play-off o umístění si jako odměnu za výhru a tím konečné sedmé místo v ročníku zajistí volný los pro 2. kolo Poháru FAČR pro následující sezonu. Zároveň oba finalisté play-off o umístění obdrží finanční bonus.

Po skončení soutěžního ročníku sestoupí z Chance ligy družstvo, které se v konečné tabulce umístilo na 16. místě. Sestupující družstvo bude zařazeno do Chance Národní Ligy.

Do Chance ligy postoupí vítězné družstvo Chance Národní Ligy. Družstva, která se v konečné tabulce Chance ligy umístila na 14. a 15. místě, se účastní baráže s družstvy, která se umístila na 2. a 3. místě Chance Národní ligy.

Účast vítěze Chance ligy v evropských pohárech

Do evropských pohárů UEFA se kvalifikuje pětice českých klubů. Ligový mistr i druhý tým tabulky bude mít šanci zabojovat o účast v Lize mistrů.

Vítěz MOL Cupu si zajistí kvalifikaci Evropské ligy a třetí a čtvrtý, případně pátý tým tabulky získají místo v předkolech Evropské konferenční ligy.

Umístění nebo soutěžEvropská účast
Mistr Chance ligy 2026/27účast v základní skupině Ligy mistrů 2027/28
Druhý tým Chance ligy 2026/27účast ve třetím předkole nemistrovské fáze kvalifikace Ligy mistrů 2027/28
Vítěz MOL Cupu 2026/27účast ve čtvrtém předkole Evropské ligy 2027/28
Třetí nejlépe umístěný tým Chance ligy 2026/27účast ve 2. předkole Evropské ligy 2027/28
Čtvrtý nejlépe umístěný tým, případně pátýúčast ve 2. předkole Evropské konferenční ligy 2027/28

Právě přímý postup českého mistra do ligové fáze Ligy mistrů představuje nejvýraznější finanční odměnu navázanou na vítězství v Chance lize. Domácí titul tak může klubu otevřít cestu k příjmu v řádu stovek milionů korun, zatímco evropské výsledky rozhodnou o jeho dalším navyšování.

tags: #odmena #pro #viteze #chance #ligy