Statistiky prodloužení v MLB baseballu se v uvedeném přehledu samostatně nevyskytují, protože dodaný materiál obsahuje historické týmové statistiky základní části a playoff, nikoli rozpis zápasů podle toho, zda skončily v prodloužení. Pro posouzení prodloužení lze z dostupných údajů využít především počet zápasů, počet doběhů, doběhy na zápas, homeruny, strikeouty, mety zdarma a ukazatele ERA, AVG, OBP, SLG, OPS a ISO.
Baseballové „prodloužení“ začíná po skončení standardní části zápasu, pokud je skóre vyrovnané. V historických týmových statistikách však není uvedeno, kolik zápasů bylo rozhodnuto v dodatečných směnách, kolik doběhů v nich padlo ani jak často skončily walk-off odpalem nebo jiným rozhodujícím herním momentem.
Jaké údaje přehled obsahuje
Historické týmové statistiky základní části od r.1995 ; Sezona Rok ; Týmy počet týmů, které hrály v daném roce extraligu Týmy ; Games počet zápasů extraligy v sezoně G ; Runs počet skórovaných doběhů v sezoně R ; Runs per Game počet skórovaných doběhů na jeden zápas v sezoně R/G ; Hits počet úspěšných odpalů v sezoně H ; Doubles počet úspěšných dvojmetových odpalů v sezoně 2B ; Triples počet úspěšných trojmetových odpalů v sezoně 3B ; Homeruns počet homerunů v sezoně HR ; Homeruns per Game počet homerunů na jeden zápas v sezoně HR/G ; Runs Batted In počet stažených doběhů v sezoně RBI ; Stolen Bases počet úspěšně ukradených met v sezoně SB ; Stolen Bases per Game počet úspěšně ukradených met na jeden zápas SB/G ; Strikeouts počet odházených strikeoutů v sezoně K ; Strikeouts per Game počet odházených strikeoutů na jeden zápas K/G ; Base on Balls počet odházených met zdarma v sezoně BB ; Base on Balls per Game počet odházených met zdarma na jeden zápas BB/G ; Earned Runs Average = průměrný počet runů, které nadhazovač umožní soupeři za 9 směn ERA = ER / IP * 9 ERA.
Batting Average = pálkařský průměr AVG = H / AB AVG ; On-Base Percentage = procentuální úspěšnost dostávání se na mety OBP = (H+BB+HP) / (AB+BB+HP+SF) OBP ; Slugging Percentage = průměrná délka jednoho odpalu na každé AB SLG = (1B+2*2B+3*3B+4*HR) / AB), (nebo také SLG = TB/AB) SLG ; On-Base Plus Slugging Percentage = OBP sečtené se SLG, vyjadřuje jak často a jak tvrdě hráč úspěšně odpálí OPS = OBP + SLG OPS ; Isolated Power = index hrubé síly, vyjadřuje jak tvrdě a daleko hráč odpaluje (ISO = SLG - AVG) ISO.
Historické týmové statistiky v playoff od r.1999 ; Playoff do playoff se od r.2017 započítává i nadstavba ZČ Rok ; Týmy počet týmů, které v sezoně zasáhly do playoff nebo nadstavby Týmy ; Games počet zápasů v playoff/nadstavbě G ; Runs počet skórovaných doběhů v playoff/nadstavbě R ; Runs per Game počet skórovaných doběhů v playoff/nadstavbě R/G ; Hits počet úspěšných odpalů v playoff/nadstavbě H ; Doubles počet úspěšných dvojmetových odpalů v playoff/nadstavbě 2B ; Triples počet úspěšných trojmetových odpalů v playoff/nadstavbě 3B ; Homeruns počet homerunů v playoff/nadstavbě HR ; Homeruns per Game počet homerunů v sezoně HR/G.
Runs Batted In počet stažených doběhů v playoff/nadstavbě RBI ; Stolen Bases počet úspěšně ukradených met v playoff/nadstavbě SB ; Strikeouts počet odházených strikeoutů nadhazovačů K ; Strikeouts per Game počet odházených strikeoutů na jeden zápas v sezoně K/G ; Base on Balls počet odházených met zdarma v sezoně BB ; Base on Balls per Game počet odházených met zdarma v sezoně BB/G ; Earned Runs Average = průměrný počet runů, které nadhazovač umožní soupeři za 9 směny ERA = ER / IP * 9 ERA.
Základní část: historický vývoj týmových ukazatelů
| Rok | Týmy | G | R | R/G | HR | HR/G | ERA | AVG | OPS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 8 | 140 | 1 602 | 11,4 | 179 | 1,28 | 4,89 | 0.259 | 0.727 |
| 2025 | 8 | 139 | 1 519 | 10,9 | 153 | 1,10 | 4,49 | 0.255 | 0.706 |
| 2024 | 8 | 140 | 1 347 | 9,6 | 141 | 1,01 | 4,14 | 0.245 | 0.680 |
| 2023 | 8 | 84 | 1 080 | 12,9 | 75 | 0,89 | 5,84 | 0.266 | 0.732 |
| 2022 | 8 | 84 | 935 | 11,1 | 93 | 1,11 | 4,89 | 0.255 | 0.721 |
| 2021 | 10 | 135 | 1 566 | 11,6 | 149 | 1,10 | 4,85 | 0.261 | 0.728 |
| 2020 | 10 | 90 | 1 113 | 12,4 | 79 | 0,88 | 5,47 | 0.275 | 0.746 |
| 2019 | 10 | 135 | 1 560 | 11,6 | 137 | 1,01 | 4,81 | 0.266 | 0.727 |
| 2018 | 10 | 135 | 1 524 | 11,3 | 117 | 0,87 | 4,37 | 0.261 | 0.708 |
| 2017 | 10 | 180 | 1 651 | 9,2 | 131 | 0,73 | 3,52 | 0.238 | 0.638 |
| 2016 | 8 | 140 | 1 874 | 13,4 | 210 | 1,50 | 5,68 | 0.280 | 0.778 |
| 2015 | 8 | 140 | 1 813 | 13,0 | 199 | 1,42 | 5,54 | 0.291 | 0.795 |
| 2014 | 8 | 140 | 1 746 | 12,5 | 161 | 1,15 | 4,87 | 0.280 | 0.761 |
| 2013 | 8 | 140 | 1 765 | 12,6 | 139 | 0,99 | 5,07 | 0.280 | 0.760 |
| 2012 | 8 | 139 | 1 834 | 13,2 | 149 | 1,07 | 5,23 | 0.300 | 0.803 |
| 2011 | 8 | 140 | 1 751 | 12,5 | 111 | 0,79 | 4,38 | 0.295 | 0.768 |
| 2010 | 8 | 112 | 1 322 | 11,8 | 76 | 0,68 | 4,37 | 0.283 | 0.749 |
| 2009 | 8 | 139 | 1 622 | 11,7 | 84 | 0,60 | 4,48 | 0.274 | 0.734 |
| 2008 | 8 | 112 | 1 209 | 10,8 | 43 | 0,38 | 3,95 | 0.269 | 0.704 |
| 2007 | 8 | 112 | 1 154 | 10,3 | 32 | 0,29 | 3,72 | 0.250 | 0.668 |
| 2006 | 8 | 138 | 1 407 | 10,2 | 37 | 0,27 | 3,37 | 0.259 | 0.676 |
| 2005 | 8 | 140 | 1 646 | 11,8 | 47 | 0,34 | 4,15 | 0.259 | 0.691 |
| 2004 | 8 | 119 | 1 251 | 10,5 | 26 | 0,22 | 3,82 | 0.261 | 0.698 |
| 2003 | 8 | 120 | 1 473 | 12,3 | 57 | 0,48 | 4,30 | 0.262 | 0.709 |
| 2002 | 8 | 132 | 1 624 | 12,3 | 96 | 0,73 | 4,66 | 0.268 | 0.742 |
| 2001 | 8 | 121 | 2 202 | 18,2 | 255 | 2,11 | 8,47 | 0.327 | 0.927 |
| 2000 | 8 | 126 | 2 165 | 17,2 | 192 | 1,52 | 7,07 | 0.321 | 0.896 |
| 1999 | 8 | 92 | 1 492 | 16,2 | 104 | 1,13 | 6,67 | 0.307 | 0.831 |
| 1998 | 8 | 112 | 1 814 | 16,2 | 153 | 1,37 | 6,47 | 0.309 | 0.846 |
| 1997 | 8 | 110 | 1 878 | 17,1 | 167 | 1,52 | 6,67 | 0.309 | 0.859 |
| 1996 | 8 | 85 | 1 435 | 16,9 | 154 | 1,81 | 5,34 | 0.277 | 0.781 |
| 1995 | 8 | 80 | 1 342 | 16,8 | 184 | 2,30 | 6,01 | 0.269 | 0.790 |
Co lze z údajů říci o zápasech směřujících do prodloužení
Samotný počet zápasů v sezoně neříká, kolik z nich pokračovalo do dodatečných směn, protože sloupec Games zahrnuje všechny zápasy extraligy v sezoně. Stejně tak Runs per Game představuje průměr za všechny zápasy a nelze jej bez rozdělení podle délky utkání použít jako přímou statistiku prodloužení.
Pro analýzu prodloužení by bylo nutné oddělit zápasy ukončené po standardní části od zápasů rozhodnutých v dalších směnách. Teprve potom by bylo možné porovnat počet prodloužení, průměrnou délku prodloužení, počet doběhů v prodloužení, úspěšnost domácího týmu, četnost walk-off vítězství a podíl zápasů rozhodnutých homerunem, odpalem nebo chybou v obraně.
Statistiky jako OBP, SLG, OPS a ISO pomáhají popsat ofenzivní kvalitu týmů, ale samy o sobě neurčují výsledek v prodloužení. Tým s vyšším OPS může mít silnější útok v celé sezoně, zatímco konkrétní prodloužení může ovlivnit jediná meta zdarma, ukradená meta, sacrifice fly, chyba nebo homerun.
Výrazné rozdíly mezi jednotlivými obdobími
V základní části dosáhl přehled nejvyšší hodnoty Runs per Game 18,2 v roce 2001, následované hodnotami 17,2 v roce 2000, 17,1 v roce 1997, 16,9 v roce 1996, 16,8 v roce 1995 a 16,2 v letech 1999 a 1998.
Nejvyšší počet homerunů na jeden zápas byl v základní části zaznamenán v roce 1995, kdy činil 2,30, dále v roce 2001 s hodnotou 2,11, v roce 1996 s hodnotou 1,81, v roce 2000 s hodnotou 1,52 a v roce 1997 s hodnotou 1,52. Nejnižší hodnota Homeruns per Game v přehledu připadá na rok 2004, kdy činila 0,22, dále na rok 2006 s hodnotou 0,27 a rok 2007 s hodnotou 0,29.
Nejvyšší týmový pálkařský průměr AVG v základní části dosáhl hodnoty 0.327 v roce 2001. Vysoké hodnoty byly uvedeny také v roce 2000, kdy AVG činilo 0.321, a v roce 1998 a 1997, kdy činilo 0.309.
Nejvyšší OPS v základní části činilo 0.927 v roce 2001, 0.896 v roce 2000, 0.859 v roce 1997, 0.846 v roce 1998 a 0.831 v roce 1999. Nejnižší OPS v přehledu činilo 0.638 v roce 2017, 0.668 v roce 2007 a 0.676 v roce 2006.
ERA v základní části dosáhlo nejvyšší uvedené hodnoty 8,47 v roce 2001. Následovaly roky 2000 s hodnotou 7,07, 1999 a 1997 s hodnotou 6,67 a rok 1998 s hodnotou 6,47.
Playoff a nadstavba
| Rok | Týmy | G | R | R/G | HR | HR/G | ERA | AVG | OPS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 15 | 145 | 9,7 | 22 | 1,47 | 4,09 | 0.257 | 0.707 |
| 2025 | 4 | 16 | 170 | 10,6 | 24 | 1,50 | 4,16 | 0.241 | 0.662 |
| 2024 | 4 | 16 | 164 | 10,3 | 15 | 0,94 | 4,48 | 0.262 | 0.699 |
| 2023 | 6 | 76 | 852 | 11,2 | 77 | 1,01 | 10,82 | 0.257 | 0.710 |
| 2022 | 5 | 51 | 423 | 8,4 | 48 | 0,95 | 7,52 | 0.246 | 0.675 |
| 2021 | 6 | 53 | 579 | 10,9 | 72 | 1,36 | 7,16 | 0.270 | 0.738 |
| 2020 | 6 | 54 | 582 | 10,8 | 76 | 1,41 | 7,14 | 0.276 | 0.749 |
| 2019 | 6 | 66 | 615 | 9,3 | 92 | 1,39 | 7,68 | 0.261 | 0.711 |
| 2018 | 6 | 66 | 763 | 11,6 | 80 | 1,21 | 9,60 | 0.271 | 0.742 |
| 2017 | 6 | 49 | 510 | 10,4 | 53 | 1,08 | 5,94 | 0.262 | 0.761 |
| 2016 | 6 | 21 | 280 | 13,3 | 42 | 2,00 | 5,64 | 0.272 | 0.858 |
| 2015 | 6 | 19 | 202 | 10,6 | 34 | 1,79 | 4,50 | 0.265 | 0.791 |
| 2014 | 4 | 11 | 129 | 11,7 | 20 | 1,82 | 4,41 | 0.265 | 0.839 |
| 2013 | 4 | 12 | 128 | 10,7 | 13 | 1,08 | 3,81 | 0.247 | 0.731 |
| 2012 | 4 | 13 | 179 | 13,8 | 24 | 1,85 | 5,60 | 0.300 | 0.917 |
| 2011 | 4 | 11 | 101 | 9,2 | 14 | 1,27 | 3,63 | 0.251 | 0.755 |
| 2010 | 6 | 21 | 217 | 10,3 | 19 | 0,90 | 4,07 | 0.288 | 0.804 |
| 2009 | 6 | 20 | 163 | 8,4 | 15 | 0,77 | 2,81 | 0.255 | 0.753 |
| 2008 | 4 | 14 | 85 | 6,1 | 8 | 0,57 | 1,87 | 0.217 | 0.614 |
| 2007 | 4 | 10 | 85 | 8,5 | 2 | 0,20 | 3,26 | 0.236 | 0.647 |
| 2006 | 4 | 13 | 162 | 12,5 | 10 | 0,77 | 3,92 | 0.279 | 0.801 |
| 2005 | 4 | 11 | 152 | 13,8 | 9 | 0,82 | 4,82 | 0.270 | 0.805 |
| 2004 | 6 | 21 | 189 | 9,0 | 6 | 0,29 | 3,44 | 0.244 | 0.695 |
| 2003 | 6 | 16 | 156 | 9,8 | 9 | 0,56 | 3,56 | 0.257 | 0.756 |
| 2002 | 6 | 22 | 209 | 9,5 | 15 | 0,68 | 3,15 | 0.226 | 0.667 |
| 2001 | 6 | 20 | 355 | 18,2 | 46 | 2,36 | 7,63 | 0.299 | 0.980 |
| 2000 | 6 | 20 | 295 | 15,1 | 58 | 2,97 | 6,85 | 0.332 | 1.071 |
| 1999 | 6 | 16 | 259 | 16,2 | 20 | 1,25 | 6,26 | 0.319 | 0.967 |
V uvedených playoff statistikách se od roku 2017 započítává i nadstavba základní části. Údaje proto nelze bez dalšího rozlišení interpretovat jako čisté statistiky vyřazovacích sérií nebo jako statistiky samotných zápasů v prodloužení.
Nejvyšší hodnotu Runs per Game v playoff nebo nadstavbě měl rok 2001 s hodnotou 18,2. Následovaly roky 1999 s hodnotou 16,2, 2000 s hodnotou 15,1, 2005 s hodnotou 13,8 a 2012 s hodnotou 13,8.
Nejvyšší hodnotu Homeruns per Game v playoff nebo nadstavbě zaznamenal rok 2000 s hodnotou 2,97. Rok 2001 dosáhl hodnoty 2,36, rok 2016 hodnoty 2,00, rok 2012 hodnoty 1,85, rok 2014 hodnoty 1,82 a rok 2015 hodnoty 1,79.
Nejvyšší OPS v playoff nebo nadstavbě činilo 1.071 v roce 2000, 0.980 v roce 2001, 0.967 v roce 1999, 0.917 v roce 2012 a 0.858 v roce 2016. Nejnižší OPS činilo 0.614 v roce 2008, 0.647 v roce 2007 a 0.662 v roce 2025.
Ukazatele důležité pro analýzu prodloužení
Runs a Runs per Game
Runs vyjadřuje počet skórovaných doběhů v sezoně, zatímco Runs per Game vyjadřuje počet skórovaných doběhů na jeden zápas v sezoně. Prodloužení může průměr zvýšit, protože přidává další směny, ale z dostupného přehledu nelze zjistit, zda k vyšší hodnotě přispěly právě zápasy v prodloužení.
Homeruns a Homeruns per Game
Homeruns vyjadřuje počet homerunů v sezoně a Homeruns per Game jejich počet na jeden zápas. Tyto ukazatele mohou pomoci porovnávat sílu útoku v různých obdobích, ale neukazují, kolik homerunů rozhodlo zápas v dodatečných směnách.
Stolen Bases a Stolen Bases per Game
Stolen Bases označuje počet úspěšně ukradených met a Stolen Bases per Game počet úspěšně ukradených met na jeden zápas. V prodloužení může být práce s metami významná, avšak celosezonní průměr nerozlišuje situace ze standardní části zápasu a z dodatečných směn.
Strikeouts a Base on Balls
Strikeouts označuje počet odházených strikeoutů a Base on Balls počet odházených met zdarma. Strikeouts per Game a Base on Balls per Game vyjadřují příslušné hodnoty na jeden zápas. Pro přesnou analýzu prodloužení by bylo nutné sledovat tyto údaje samostatně od směny, ve které začalo prodloužení.
ERA
Earned Runs Average = průměrný počet runů, které nadhazovač umožní soupeři za 9 směn ERA = ER / IP * 9 ERA. Celosezonní ERA umožňuje porovnat práci nadhazovačů, ale samo neříká, jak si konkrétní nadhazovači vedli v prodloužení.
AVG, OBP, SLG, OPS a ISO
Batting Average = pálkařský průměr AVG = H / AB AVG. On-Base Percentage = procentuální úspěšnost dostávání se na mety OBP = (H+BB+HP) / (AB+BB+HP+SF) OBP.
Slugging Percentage = průměrná délka jednoho odpalu na každé AB SLG = (1B+2*2B+3*3B+4*HR) / AB), (nebo také SLG = TB/AB) SLG. On-Base Plus Slugging Percentage = OBP sečtené se SLG, vyjadřuje jak často a jak tvrdě hráč úspěšně odpálí OPS = OBP + SLG OPS.
Isolated Power = index hrubé síly, vyjadřuje jak tvrdě a daleko hráč odpaluje (ISO = SLG - AVG) ISO. Tyto ukazatele jsou užitečné pro hodnocení ofenzivního potenciálu, ale statistiky prodloužení by vyžadovaly jejich samostatný výpočet pouze z odpalů, met a doběhů dosažených v dodatečných směnách.
Jak by měla vypadat úplná databáze prodloužení
- Sezona a datum zápasu.
- Týmy a označení domácího a hostujícího mužstva.
- Skóre po standardní části zápasu.
- Směna, ve které začalo prodloužení.
- Konečné skóre a počet odehraných směn.
- Počet zápasů rozhodnutých v prodloužení.
- Podíl prodloužení na všech zápasech.
- Počet domácích a hostujících vítězství v prodloužení.
- Počet walk-off vítězství.
- Počet doběhů skórovaných v prodloužení.
- Počet homerunů, met zdarma, strikeoutů a ukradených met v prodloužení.
- Průměrná délka prodloužení.
- Nejdelší zápas podle počtu směn.
- Nejčastější konečné skóre v prodloužení.
Takto strukturované údaje by umožnily přímo porovnat základní část, playoff a nadstavbu a současně oddělit celkové týmové statistiky od výkonu v dodatečných směnách.
Rozdíl mezi celkovými statistikami a statistikami prodloužení
Celkové týmové statistiky popisují dlouhodobý výkon v souboru zápasů, zatímco statistiky prodloužení zachycují malý a specifický počet situací, ve kterých bylo skóre po standardní části vyrovnané. Proto může být rozdíl mezi sezonním OPS nebo ERA a skutečnou úspěšností v prodloužení velmi výrazný.
Vyšší počet doběhů na zápas v celé sezoně automaticky neznamená vyšší úspěšnost v prodloužení. Stejně tak vyšší počet homerunů na zápas neznamená, že tým častěji rozhodoval utkání homerunem v dodatečných směnách.
Pro hodnocení prodloužení je proto nutné kombinovat výsledek zápasu, počet směn, stav obsazenosti met, pořadí pálkařů, nasazené nadhazovače a konkrétní způsob rozhodnutí. Bez těchto údajů lze z předložených tabulek popsat pouze širší historický kontext útoku a nadhazování, nikoli přesnou četnost ani úspěšnost prodloužení v MLB baseballu.

tags: #statistika #prodlouzeni #v #mlb #baseball