Zájem o ligový fotbal v Česku dál láme rekordy, což se znovu potvrdilo o uplynulém víkendu. Na stadiony během 4. kola Chance Ligy dorazilo 75 840 diváků, což je nejvyšší číslo v tomto tisíciletí a zároveň nejvyšší za posledních 30 let.
Celková návštěva 75 840 diváků je nejvyšší od sezony 1996/97, a to jak v absolutních číslech, tak v průměru na utkání, který se vyšplhal na 9 480. Celkově jde o pátou nejvyšší návštěvu v historii samostatné české ligy.
Návštěvnost 4. kola české ligy
Na rekordním víkendu se výrazně podílely Slavia a Sparta - jejich domácí zápasy proti Teplicím a Olomouci vidělo 18 498 a 17 434 diváků. Skvělé návštěvy ale hlásily i další stadiony po celé republice: Plzeň proti Slovácku přilákala 9 086 fanoušků, slezské derby mezi Ostravou a Karvinou sledovalo 10 135 diváků a východočeské derby 8 540.
Osm zápasů 4. kola navštívilo celkem 75.840 diváků, což je v průměru 9480 lidí na jedno utkání. K vysokému číslu pomohlo především to, že všechny čtyři největší české kluby hrály o víkendu doma.
| Utkání | Návštěvnost |
|---|---|
| Slavia - Teplice | 18 498 |
| Sparta - Olomouc | 17 434 |
| Baník Ostrava - Karviná | 10 135 |
| Plzeň - Slovácko | 9 086 |
| Hradec Králové - Pardubice | 8 540 |
Historicky nejnavštěvovanější kola
V celé historii samostatné české ligy se průměr 9 000 diváků na kolo podařilo překonat pouze osmkrát - před tímto víkendem naposledy v 1. kole sezony 1997/98. Nejvyšší návštěva se datuje k 8. kolu sezony 1996/97, kdy dorazilo 84 432 fanoušků (průměr 10 554).
Druhé místo drží 4. kolo téže sezony s 78 368 diváky (průměr 9 796) a třetí příčku 17. kolo 1996/97 se 77 726 fanoušky (průměr 9 716). Průměr tak poprvé a dosud naposledy přesáhl hranici 10 tisíc lidí na utkání.
| Pořadí | Kolo | Celková návštěva | Průměr |
|---|---|---|---|
| 1. | 8. kolo sezony 1996/97 | 84 432 | 10 554 |
| 2. | 4. kolo sezony 1996/97 | 78 368 | 9 796 |
| 3. | 17. kolo sezony 1996/97 | 77 726 | 9 716 |
| 5. | 4. kolo sezony 2025/26 | 75 840 | 9 480 |
Rekord je ze sezony 1996/97, během níž v 8. kole sledovalo osm zápasů 84.432 fanoušků. Přispěla k tomu i návštěva 44.120 diváků při utkání Brna se Slavií na dnes již neexistujícím legendárním stadionu v Lužánkách.
Průměrná návštěvnost sezony 2025/26
Chance Liga zároveň útočí na rekord v průměrné návštěvě na jedno utkání za sezonu, který nadále drží ročník 1996/97 s průměrem 7 155 diváků. Po čtyřech odehraných kolech má sezona 2025/26 bilanci 7 020.
Nová sezona zatím příliš nezaostává ani za celkovým rekordem v návštěvností, který drží ročník 1996/97 s průměrem 7155 diváků na utkání. Po nekompletních čtyřech kolech má nejvyšší soutěž aktuálně průměr 7020 příznivců na zápas, tedy o 135 fanoušků méně.
Podzimní část Chance Ligy je u konce a uplynulých 19 kol potvrdilo, že zájem o ligový fotbal je v Česku enormní. Průměrná návštěvnost na stadionech na jeden duel se zároveň dostala na úroveň 6 309 diváků, což je průběžně třetí nejvyšší hodnota v samostatné ligové historii.
Celkově dosavadních 19 kol na stadionech po celé republice navštívilo 958 920 fanoušků. Podzimní průměrná návštěva 6 309 diváků představuje navýšení oproti předchozí sezoně, kdy ve stejné fázi ročníku činil průměr na jedno utkání 6 168 diváků.
| Ukazatel | Hodnota |
|---|---|
| Počet kol | 19 |
| Celková návštěva | 958 920 fanoušků |
| Průměr na utkání | 6 309 diváků |
| Průměr v předchozí sezoně po podzimu | 6 168 diváků |
| Rekordní sezonní průměr | 7 155 diváků |
Nejnavštěvovanější kluby
Nejvyšší průměrnou domácí návštěvností se po podzimu může pochlubit Slavia, na jejíž zápasy přišlo v průměru 18 311 diváků. Druhá v této statistice je Sparta s průměrem 17 088 fanoušků, následují Plzeň (8 942), Baník Ostrava (8 064) a Hradec Králové (6 268).
To, že suverénně nejvyšší domácí návštěvnost mají ve fotbalové lize Slavia a Sparta, je notoricky známá věc. Oba pražské celky mívají své stadiony pravidelně plné až po strop. Na opačném pólu najdeme Jablonec a Karvinou.
| Klub | Průměrná domácí návštěvnost |
|---|---|
| Slavia | 18 311 |
| Sparta | 17 088 |
| Plzeň | 8 942 |
| Baník Ostrava | 8 064 |
| Hradec Králové | 6 268 |
Nejvyšší jednotlivé návštěvy sezony
Slavia vévodí i statistice průměrného zaplnění hlediště, které dosahuje 95 procent. Druhá Sparta má zatím využitou kapacitu na 93 procent, třetí jsou Bohemians 1905 s 81 procenty a čtvrtá Plzeň se 77 procenty.
Alespoň na jeden domácí zápas s návštěvou přes 9 tisíc fanoušků dosáhlo v aktuálním ročníku hned sedm klubů. Nejvyšší návštěvu zaznamenala Slavia (19 309), následovaná Spartou (18 213), Baníkem Ostrava (13 506), Plzní (11 198), Olomoucí (10 736), Hradcem Králové (9 300) a Libercem (9 120).
| Klub | Nejvyšší domácí návštěva |
|---|---|
| Slavia | 19 309 |
| Sparta | 18 213 |
| Baník Ostrava | 13 506 |
| Plzeň | 11 198 |
| Olomouc | 10 736 |
| Hradec Králové | 9 300 |
| Liberec | 9 120 |
V Edenu se sešla i dosud nejvyšší návštěva sezony, zářijový zápas Slavie s Karvinou sledovalo 19.309 diváků. Nejvyšší průměrné využití kapacity svého stadionu má Sparta, Letná bývá zaplněná z 92 procent.
Jen o jedno procento méně diváků zaplní Eden, když doma hraje Slavia, z osmdesáti procent má plný svůj stánek Bohemka. Nejosiřelejší naopak bývají stadiony Olomouc (34 % a Liberce 32%).
Návštěvnost podle velikosti města
Možná vás tedy napadne, jaké by bylo pořadí, pokud bychom počítali poměr návštěvnosti na domácích zápasech oproti počtu obyvatelů města, ve kterém jednotlivé kluby hrají.
Na druhou stranu ale může leccos napovědět. První je Slovácko, které své zápasy hraje v pětadvacetitisícovém Uherském Hradišti. Na fotbal přijde průměrně každý pátý obyvatel města, což je velmi slušný počet!
| Pořadí | Klub | Průměrná domácí návštěvnost | Podíl obyvatel města |
|---|---|---|---|
| 1. | 1. FC Slovácko | 4 974 | 20 % |
| 2. | FK Teplice | 6 266 | 12,32 % |
| 3. | FC Hradec Králové | 7 372 | 7,88 % |
| 4. | FK Mladá Boleslav | 2 940 | 6,53 % |
| 5. | MFK Karviná | 2 875 | 5,73 % |
| 6. | FK Jablonec | 2 619 | 5,71 % |
| 7. | FC Viktoria Plzeň | 8 547 | 4,71 % |
| 8. | FC Zlín | 3 414 | 4,60 % |
| 9. | SK Sigma Olomouc | 4 253 | 4,17 % |
| 10. | FK Pardubice | 3 425 | 3,71 % |
| 11. | FC Baník Ostrava | 8 992 | 3,14 % |
| 12. | SK České Budějovice | 2 969 | 3,07 % |
| 13. | FC Slovan Liberec | 3 193 | 2,97 % |
| 14. | SK Slavia Praha | 17 613 | 1,29 % |
| 15. | AC Sparta Praha | 16 859 | 1,24 % |
| 16. | Bohemians Praha 1905 | 5 054 | 0,37 % |
Pěkné druhé místo patří Teplicím, kde se návštěvy oproti minulým sezonám skokově zvedly; ligový fotbal zajímá každého osmého teplického občana. Pomyslnou bronzovou příčku by obsadil Hradec Králové, respektive jeho fanoušci; na nový stadion chodí ve vysokém počtu.
Nejvíce tratí kluby z hlavní metropole, ani půl procenta z celkového počtu obyvatel nezajímá fotbal ve vršovickém Dolíčku. V tomto případě je ale statistika značně zkreslená, protože například padesátitisícové Teplice mají kapacitu stadionu podobnou jako Sparta a Slavia, které působí v metropoli větší sedmadvacetkrát než lázeňské město na severu Čech.
Proč samotný průměr nestačí
Nejčastěji preferovaným měřítkem je také zaplněnost stadionů. I tato statistika je samozřejmě zavádějící, protože například v Praze působí hned tři prvoligová mužstva, navíc mají obyvatelé hlavního města možnost navštěvovat celou řadu jiných sportovních i kulturních událostí.
V potaz musíme také vzít zalidnění jednotlivých regionů a další faktory. Berte tedy pořadí vytvořené podle poměru návštěvnosti a počtu obyvatel jen jakousi hru s čísly, která nemá vysokou vypovídající hodnotu.
Jak jsme ale již uvedli, tato statistika, stejně jako statistika využití kapacity stadionu, je značně zkreslená a zavádějící. Je ale férové říct, že spravedlivá a objektivní není ani jedna z uvedených optik.
Vždy se dají jednotlivá měřítka relativizovat. Dokonce se dají i zpochybnit, některé kluby totiž záměrně uvádějí vyšší počty fanoušků, než ve skutečnosti na stadiony přijdou.
Návštěvnost Chance Národní Ligy
Výjimečná čísla ovšem nejsou doménou pouze nejvyšší soutěže. Výrazný nárůst návštěvnosti hlásí také Chance Národní Liga, kde většina týmů eviduje znatelně vyšší počet fanoušků na tribunách než v loňské sezoně.
To potvrdilo i 5. kolo, v němž brněnské derby mezi Artisem a Zbrojovkou sledovalo vyprodaných 8 200 diváků. Ve stejném kole dorazilo 2 256 fanoušků na duel Opavy se Žižkovem a střet Příbrami s Ústím nad Labem vidělo 1 260 diváků.
| Utkání nebo ukazatel | Návštěvnost |
|---|---|
| Artis - Zbrojovka | 8 200 |
| Opava - Žižkov | 2 256 |
| Příbram - Ústí nad Labem | 1 260 |
| Průměr 5. kola | 1 901 |
| Průměr sezony | 1 687 |
| Průměr loňské sezony | 897 |
Celkový průměr kola tak činil 1 901 diváků na utkání. V dosavadním průběhu sezony se průměr kola Chance Národní Ligy vždy přehoupl přes hranici 1 300 diváků.
Celkově má druhá nejvyšší soutěž průměr 1 687 diváků na zápas, což je oproti loňské sezoně (897) znatelný skok. Výsledkem jsou pak zaplněné tribuny v Brně, Ústí, na Žižkově i na dalších stadionech - a obecně rostoucí zájem.
Návštěvnost evropských lig
Údaje jsou použity ze sezóny 2012/2013, ale v porovnání s ostatními sezonami se liší v řádu desítek. Průměrná návštěva umožňuje porovnat, jak silnou diváckou základnu mají jednotlivé nejvyšší soutěže.
| Země | Průměrná návštěvnost | Nejnavštěvovanější klub | Nejvyšší klubová návštěvnost |
|---|---|---|---|
| Albánie | 1.504 | KF Skënderbeu Korçë | 3862 |
| Anglie | 35.921 | Manchester United | 75 530 |
| Arménie | 687 | FA Gandzasar Kapan | 1657 |
| Ázerbájdžán | 1.730 | FK Khazar Lankaran | 5.400 |
| Bělorusko | 2.372 | FK Gomel | 4.481 |
| Belgie | 11.153 | Club Bruggy | 24.443 |
| Bosna | 1.345 | Željezničar Sarajevo | 3.707 |
| Bulharsko | 2.606 | Botev Plovdiv | 8.071 |
| Česká republika | 4.798 | Sparta Praha | 10.673 |
| Dánsko | 6760 | FC Kodaň | 15.926 |
| Estonsko | 186 | JK Nomme Kajlu | 335 |
| Faerské ostrovy | 512 | B 36 Torshavn | 991 |
| Finsko | 2.039 | HJK Helsinki | 3.758 |
| Francie | 19.211 | PSG | 43.239 |
| Gruzie | 943 | FC Dila Gori | 1.956 |
| Chorvatsko | 2.446 | Hajduk Split | 9.021 |
| Island | 1.034 | FH Hafnarfjörður | 1.595 |
| Irsko | 1.645 | Shamrock Rovers | 3.022 |
| Itálie | 23.343 | Inter Milán | 46.551 |
| Izrael | 5.067 | Maccabi Tel Aviv | 11.195 |
| Kazachstán | 4.133 | FK Aktobe | 6.887 |
| Kosovo | 2.432 | Besa KF Peje | 3.936 |
| Kypr | necelé tři tisíce | Apoel Levkosia | 8.905 |
| Litva | 810 | Zalgiris Vilnius | 1.359 |
| Lotyšsko | 393 | FK Jelgava | 647 |
| Lucembursko | neuvedeno | AS La Jeunesse Esch | 902 |
| Maďarsko | 2.806 | Diosgyör | 6.446 |
| Makedonie | 1.156 | Skhendija Tetovo | 3471 |
| Moldávie | 567 | Šerif Tiraspol | 1.124 |
| Německo | 42.642 | Borussia | 80.520 |
| Nizozemsko | 19.619 | Ajax | 50.490 |
| Norsko | 7.010 | BK Rosenborg | 13.394 |
| Polsko | 8.849 | Lech | 22.640 |
| Portugalsko | 9.803 | Benfica Lisabon | 42.366 |
| Rakousko | 6.802 | Rapid Vídeň | 14.221 |
| Rumunsko | 5.184 | Steau Bukurešť | 21.099 |
| Rusko | 13.180 | Krasnodar | 20.934 |
| Řecko | 4.976 | Olympiakos Pireus | 20.965 |
| Skotsko | 10.022 | Celtic | 46.916 |
| Slovensko | 2.116 | Trnava | 4.142 |
| Slovinsko | 881 | Maribor | 2.883 |
| Srbsko | 3.458 | CZ Bělehrad | 16.221 |
| Španělsko | 28.796 | FC Barcelona | 75.848 |
| Švédsko | 7210 | Malmo FF | 14.210 |
| Švýcarsko | 12.022 | FC Basilej | 29.036 |
| Turecko | 12.984 | Fenerbahce | 42.858 |
| Ukrajina | 12.547 | Šachtor Doněck | 40.552 |
| Wales | 279 | Dinas Bangor | 589 |
Nejvyšší evropské návštěvnosti
Zlatou medaili jak v Evropě, tak celém světě získává naprosto suverénně náš západní soused - Německo. Průměrnou návštěvu 42.642 jim musí závidět kdekdo.
Borussii pak největší návštěvnost na světě, 80.520, už úplně každý. Nejmenší návštěvu, která je k vidění ve Freiburgu, 23.276 jim však závidím taky.
Ostrovní fanoušci se sice pyšní druhou největší průměrnou návštěvností na světě, která činí 35.921 fanoušků na utkání. Největší návštěvností se pyšní legendární Manchester United- 75 530, nejmenší naopak Q.P.R. - 17 799.
Španělsko dosahuje průměru 28.796 diváků na utkání. Těsně vyhrává FC Barcelona s 75.848 diváky na zápas, o několik stovek méně navštěvuje Bílý Balet v Madridu a nejmenší divácké podpoře se pak těší Getafe s 9.362.
V Itálii činil průměr 23.343 diváků. Krásné číslo 46.551 má Inter Milán, 8.551 není pěkná vizitka pro Cagliari Calcio.
Střední Evropa
Nevelká země tulipánů s velkým srdcem fotbalových fanoušků dosahuje průměru 19.619. Průměr zde velkým způsobem zvyšuje Ajax s 50.490 diváky, a mírně kazí Waalwijk s 6.178.
V historicky rozdělené Belgii, kde se nachází dva nesmiřitelné skupiny obyvatel, Vlámové a Valoni, vládne téměř na každém utkání vynikající atmosféra, což jde vidět i na návštěvnosti 11.153 fanoušků na zápas.
Nejvíce fanoušků navštěvuje Club Bruggy - 24.443, nejméně pak RAEC Mons, 4.142. Průměrná návštěva v Polsku činí 8.849 diváků, přičemž Lech navštěvuje v průměru 22.640 fanoušků.
Průměr 6.802 v Rakousku špatný není. Nejvíce fanoušků chodí na Rapid Vídeň, který navštěvuje 14.221 diváků, nejmenšího průměru dosahuje SC Neustadt s 2.761.
Švýcarsko dosahuje průměru 12.022 diváků na zápas. Fantastickou návštěvou se pyšní FC Basilej - 29.036, ale ostudou rozhodně není ani 5.328 fanoušků v Thunu.
Balkán a východní Evropa
V Srbsku činí průměrná návštěvnost 3.458 diváků. Při přihlédnutí k faktu, že se v Srbsku nacházejí 2 populární kluby s obrovskou fans základnou - Partizan a CZ, je toto číslo asi zklamáním.
Nejvíc lidí chodí tradičně na CZ Bělehrad, 16.221, nejmíň pak na jejich městského „rivala“ OFK Bělehrad - 621 zuřivců. V Chorvatsku činí průměrná návštěva 2.446 lidí, přičemž nejnavštěvovanější Hajduk Split dosahuje 9.021 fanoušků.
V Řecku činí průměr 4.976 diváků. Olympiakos Pireus žene dopředu 20.965 diváků, 523 fanoušků klubu Kerkyra je pak spíše pro smích.
V Rumunsku návštěva činí 5.184 diváků. Velice krásné vysvědčení je pro Steau Bukurešť, kde bouří v průměru 21.099 diváků, 1929 lidí na zajímavě znějícím klubu AFC Gloria Bistrita pak nikoho nepřekvapí.
Ukrajinských 12.547 diváků lze považovat za velmi slušný výsledek. Šachtor Doněck pravidelně spoléhá na neuvěřitelných 40.552 fanoušků, nejmenší účast si připisuje Metallurg Doněck, 2700.
V Rusku činí průměr 13.180 diváků. Nejvíc - 20.934 diváků - přichází v Krasnodaru, nejmíň 7.032 v Saransku však taky není zlých.
Menší fotbalové trhy
V Arménii činí průměrná návštěva nejvyšší soutěže 687 diváků. Na špici je klub FA Gandzasar Kapan - 1657, na dně pak Impuls Dilijan - 198 diváků.
V Gruzii je fotbal docela populární záležitostí, návštěva 943 diváků pak tolik populární asi není. Vévodí FC Dila Gori - 1.956, stydí se FC WIT Tbilisi s 234 diváky.
V Estonsku činí průměrná návštěva 186 lidí na zápas. Na JK Nomme Kajlu bouří pravidelně 335 huligánů, FC Viljandi pak navštěvuje rovná devadesátka.
V Lotyšsku dosahuje návštěvnost 393 diváků na ligu. Pomyslná jednička je zde FK Jelgava - 647, 130 diváků se pak mačká na FK Rize.
Ve Walesu činí návštěvnost ligy 279 diváků. Nejvíc lidí jezdí kolem stadionu Dinasu Bangor - 589, nejmíň pak kolem Llaneli AFC - 170 výletníků.
Ve Finsku činí průměr 2.039 diváků, přičemž HJK Helsinki je na prvním místě s 3.758 diváky. V Norsku je průměrná návštěvnost 7.010 diváků na zápas a BK Rosenborg navštěvuje 13.394 fanoušků.
Návštěvnost jako součást atmosféry
Ligový fotbal je v čím dál větší míře společenskou událostí, kterou lidé chtějí zažít na vlastní kůži. Zájem fanoušků ovlivňuje nejen samotná hra, ale i dění okolo: atmosféra, komunikace i aktivity na a kolem stadionu.
Na každý pád fotbal v Česku zažívá boom, a to především díky Spartě a Slavii, kterým by občas nestačil ani stadion s vyšší kapacitou. Směle se ale přidávají i další kluby, oproti minulosti jsou návštěvy vyšší například v Hradci Králové nebo v Teplicích.
Divácký zájem o fotbal se v Hradci Králové s novou arénou rapidně zvedl. Důkazem toho jsou vysoké návštěvy na každé domácí utkání.
Takto vysoká čísla jsou jasným signálem, že se z ligového fotbalu v Česku stal produkt, který fanoušky dlouhodobě baví a na stadiony se kvůli němu rádi vrací. Pro ligu jsou podobná čísla nesmírně důležitá, protože potvrzují, že se daří dlouhodobou a systematickou prací, stejně jako neustálými inovacemi, budovat silnou a především stabilní fanouškovskou základnu, která se navíc postupně rozšiřuje.
Je lepší 1 fanoušek na stadionu, než tisíce u televize.

tags: #fotbalova #liga #navstevnost #po #kolech