Rozpočty klubů WSM ligy

Rozpočty klubů WSM ligy se v dostupném materiálu nepodařilo spolehlivě určit, protože uvedená data se týkají především českých klubů v evropských pohárech, nejvyšší domácí soutěže a finanční síly účastníků Ligy mistrů. Přímé údaje o rozpočtech klubů WSM ligy v předloženém materiálu nejsou.

Lze však popsat, jak se v českém fotbale rozpočty obvykle posuzují: vedle celkového klubového rozpočtu je důležité rozlišovat mzdové náklady hráčů, výdaje na přestupy, platy trenérů a zaměstnanců, náklady na mládež, ženy, infrastrukturu a příjmy z evropských soutěží.

Co se rozumí rozpočtem klubu

Data ze serveru Salary Leaks, který na základě údajů z nejlepších dostupných veřejných zdrojů srovnává finanční sílu jednotlivých celků Ligy mistrů (odhaduje náklady na mzdy, nikoliv rozpočty klubů), poukazují na díru právě mezi Slavií a Tottenhamem.

Do tabulky nejsou počítané následující věci: jakékoliv jiné výdaje, například na přestupy, výkonnostní bonusy či platy trenérů a jiných zaměstnanců. Jen a pouze základní mzda hráčů.

Celkový rozpočet „sešívaných“ se minulou sezonu pohyboval kolem miliardy. Tu server pro pražský celek odhaduje na 150 milionů korun ročně, byť pravda možná bude trochu výš.

Proč nelze údaje o rozpočtech WSM ligy jednoduše převzít

U klubů WSM ligy by bylo nutné oddělit celkový rozpočet od částky určené na hráčské mzdy. Samotná mzdová tabulka totiž neukazuje, kolik klub vynakládá na stadion, cestování, mládež, realizační tým, administrativu, marketing nebo další provoz.

Rozdíl mezi základní mzdou hráčů a celkovým rozpočtem je patrný i u finančně silnějších klubů. Do celkových výdajů vstupují také přestupy, výkonnostní bonusy či platy trenérů a jiných zaměstnanců.

Rozdíl mezi mzdovými náklady a celkovým rozpočtem

Zatímco londýnský klub v létě utratil 1,6 miliardy za jednoho hráče (Xaviho Simonse), Slavia podobnou částku vydá na všech hráčských platech za deset let.

A to je Tottenham v tabulce miliardářů až osmý. Mzdový rozpočet má mít ještě více než dvakrát menší než Pražané a v létě dokonce nedal ani halíř za posily - všechny přišly zadarmo.

KlubOdhadované mzdové nákladyNejdražší letní nákup
Real Madrid6,9 miliardy korunDean Huijsen 1,5 miliardy korun
Bayern Mnichov6 miliardLuis Díaz 1,7 miliardy
Manchester City5,4 miliardyTijani Reijnders 1,4 miliardy
Barcelona5,1 miliardyJoan García 600 milionů
Arsenal4,9 miliardyMartín Zubimendi 1,7 miliardy
Liverpool4,3 miliardyAlexander Isak 3,5 miliardy
Chelsea4,2 miliardyJoao Pedro 1,5 miliardy
PSG4,1 miliardyIlja Zabarnij 1,5 miliardy
Tottenham3,5 miliardyXavi Simos 1,6 miliardy
Slavia Praha150 milionů korunErik Prekop 95 milionů*
Pafos85 milionů korunJajá 25 milionů
Kairat Almaty72 milionů korunLuís Mata zadarmo

Slavia jako orientační český příklad

Jindřich Trpišovský bere reprezentování českého fotbalu na poli Ligy mistrů jako velmi důstojné v rámci možností, které tuzemské kluby mají.

„Je unikát, že jsme to tady schopní odehrát, když vezmu okruh hráčů, z nichž můžeme na trhu vybírat. Hráči Tottenham a spol. mají cenovky, které mají, i díky produktivitě. Tam se musíme ještě dopracovat,“ srovnával zakončení svých hráčů a fotbalistů soupeře.

Hůře jsou na tom v Lize mistrů jen dva kluby - kyperský Pafos a kazašský Kajrat Almaty. Jako srovnatelná ekonomická síla se dají počítat Bodö/Glimt, Karabach či Union Saint-Gilloise.

KlubOdhadované mzdové náklady
Union Saint-Gilloise262 milionů korun
Karabach182 milionů korun
Bodö/Glimt180 milionů korun
Slavia Praha150 milionů korun
Pafos85 milionů korun
Kairat Almaty72 milionů korun

Evropské odměny jako součást klubových příjmů

Ligová fáze evropských pohárů míří pomalu ale jistě do finiše. Zatímco Slavia a Plzeň mají před sebou poslední dva zápasy, Sparta a Olomouc už mají hotovo.

Účet Football Meets Data přináší na základě podkladů od UEFA detailní přehled jednotlivých odměn.

KlubOdměny
Slavia794 milionů Kč
Plzeň289 milionů Kč
Sparta244 milionů Kč
Olomouc148 milionů Kč

Tři remízy sice pár milionů korun do banku přinesly, ale červenobílí vévodí českým klubům především díky tomu, že zkrátka působí v exkluzivní společnosti, kde se takřka jen za postup rozdávají násobně vyšší sumy.

Navíc se nemusí jednat o finální sumu, jelikož Slavii čekají ještě dvě utkání a do výsledné částky promluví další bonusové složky. Už nyní ale Pražané ví, že se jich další fáze Champions League týkat nebude.

Západočeši jsou na tom zhruba o 40 milionů korun lépe než minulý rok v tomto období. Pokud by se jim v Evropské lize povedlo prolomit střelecké trápení a dovést utkání k výhře, nejen že by přidaly do odměn jednotky milionů korun, ale zároveň by postupem z nejlepší osmičky rovnou do osmifinále výrazně zlepšili celkovou odměnu.

Loni v prosinci kalkulovala s částkou zhruba 700 milionů korun, dnes se pohybuje na třetině… I tak se dá znázornit rozdíl mezi účastí v Lize mistrů a Konferenční lize.

Pokud Sparta postoupí do čtvrtfinále, bude na ni čekat bonus v podobě 1,3 milionu eur (zhruba 31,5 milionu korun). Hanáci mohou svou bilanci ještě vylepšit.

Za případný postup z play off do osmifinále případně inkasují dalších 19,5 milionu korun.

Příjmy českých klubů podle evropských soutěží

Už 65,2 milionu eur, tedy 1,64 miliardy korun, vydělaly české fotbalové kluby v dosavadním průběhu této sezony evropských pohárů.

Na největší sumu díky účasti v hlavní fázi Ligy mistrů dosáhla Sparta, která inkasuje 28,512 milionu eur (716 milionů korun). Slavia si přijde na 16,712 milionu eur (420 milionů korun), Plzeň zatím získala 12,835 milionu eur (322,5 milionu korun).

Západočeši ale jako jediní budou v pohárech po čtvrtečním konci ligové fáze pokračovat i ve vyřazovací části. Sparta si jako jediná z tuzemských klubů zahrála hlavní část Ligy mistrů, do play-off nepostoupila.

KlubVýnos z evropských pohárů
Sparta28,512 milionu eur (716 milionů korun)
Slavia16,712 milionu eur (420 milionů korun)
Plzeň12,835 milionu eur (322,5 milionu korun)
Mladá Boleslav6,390 milionu eur (160,4 milionu korun)
Baník Ostrava725 000 eur (18,2 milionu korun)

Nejvýraznější částí příjmu Letenských byl bonus za účast v ligové fázi, každý z 36 celků po změně formátu evropských soutěží inkasuje 18,62 milionu eur (468 milionů korun).

Další finance kluby dostávají v takzvaném hodnotovém pilíři, který je rozdělen na dvě části. První tvoří síla televizního trhu dané země v součtu s pětiletým klubovým koeficientem, druhou pak koeficient za posledních 10 let.

Sparta patřila v obou částech k nejslabším a podle specializovaného účtu Football Meets Data dohromady získala 5,33 milionu eur (134 milionů korun).

Dalších 2,8 milionu eur (70,34 milionu korun) inkasuje úřadující český šampion za výsledky - v osmi kolech ligové fáze uhrál jedno vítězství a remízu. Bonus za umístění Letenských v tabulce činí 1,76 milionu eur (44 milionů korun).

Slavia, Plzeň a Mladá Boleslav

Slavia sice nepostoupila do hlavní fáze Ligy mistrů a v Evropské lize překvapivě neprošla do play-off, i tak vydělala přes 400 milionů korun.

Za vyřazení v posledním předkole Ligy mistrů dostala „bolestné“ 4,29 milionu eur (107,8 milionu korun). Startovné za hlavní část Evropské ligy vyneslo aktuálnímu lídrovi české nejvyšší soutěže 4,31 milionu eur (108,3 milionu korun).

V hodnotovém pilíři na tom byla Slavia lépe než Sparta v Lize mistrů a v součtu obou částí jí připadne 6,78 milionu eur (170 milionů korun).

Za výsledky, vítězství a dvě remízy, vydělali červenobílí dalších 750 000 eur (18,8 milionu korun), bonus za umístění na 30. pozici z 36 účastníků byl přes půl milionu eur (14,6 milionu korun).

O necelé čtyři miliony eur méně než Slavia zatím získala v sezoně Plzeň. Stejně jako rival z Edenu zapsala 4,31 milionu eur (108,3 milionu korun) za účast v hlavní fázi Evropské ligy.

Na hřišti byla Viktoria mnohem úspěšnější a za výsledky inkasuje 1,8 milionu eur (45 milionů korun). Za konečné 16. místo v tabulce si Západočeši přijdou na 2,04 milionu eur (51,2 milionu korun) a dostanou také bonus 300 000 eur (7,5 milionu korun) za postup do úvodního kola vyřazovací fáze.

V hodnotovém pilíři jsou slabší než Slavia a v součtu obou částí jim připadne 4,21 milionu eur (106 milionů korun). Viktoria jako jediná z českých klubů zůstává po ligové fázi ve hře a může si ještě přilepšit.

Na slušnou sumu si přišla i Mladá Boleslav díky účasti v hlavní fázi Konferenční ligy. Největší část tvoří 3,17 milionu eur (79,6 milionu korun) jako „startovné“, 1,57 milionu eur (39,5 milionu korun) dostanou Středočeši za hodnotový pilíř, 800 000 eur (20 milionů korun) jim vynesly výsledky.

Do jarních bojů těsně nepostoupili. Zbylý pátý český zástupce v pohárové sezoně Baník Ostrava vypadl ve 3. předkole Konferenční ligy a získal 725 000 eur (18,2 milionu korun).

Vliv soutěže na finanční možnosti klubu

Nový formát pohárů jen podtrhl, jak se klubům vyplatí hrát hlavní fázi Ligy mistrů. Mezi účastníky nejsilnější soutěže po skončení ligové fáze zatím poputuje 73 procent ze všech prostředků, které UEFA na odměnách rozděluje.

Na Evropskou ligu připadá 18 procent a na Konferenční ligu jen devět procent. Pouze jediný celek z Evropské ligy, Manchester United, si zatím na odměnách přišel na vyšší sumu (22,72 milionu eur) než tým s nejslabším výdělkem v Lize mistrů Slovan Bratislava (21,872 milionu eur).

Pro příští sezonu má jistou účast v hlavní fázi Ligy mistrů nový český šampion.

Co lze z dostupných údajů vyvodit pro WSM ligu

Přímý rozpočet klubů WSM ligy v předloženém materiálu uveden není. Dostupná čísla proto nelze vydávat za rozpočty druhé nejvyšší soutěže.

Pro srovnání je ale důležité, že české kluby mohou své finanční možnosti výrazně měnit podle účasti v evropských soutěžích. Příjmy z Ligy mistrů, Evropské ligy a Konferenční ligy tvoří vedle domácích příjmů významný rozdíl mezi jednotlivými úrovněmi profesionálního fotbalu.

Rozpočty klubů WSM ligy by proto musely být sestaveny z konkrétních údajů o celkových příjmech a výdajích jednotlivých klubů, nikoli pouze z částek určených na mzdy nebo z jednorázových evropských odměn.

noimgs

tags: #rozpocet #klubu #wsm #ligy